top of page

צמיחה אישית

רובנו נעבור אירוע קיצוני או טראומטי לפחות פעם אחת במהלך החיים. בין אם האירוע יהיה צפוי כמו ניתוח שנקבע מראש או בלתי צפוי כמו תאונה, ייתכן והחיים לא יחזרו להיות כפי שהיו לפני כן. אירועים טראומטיים טומנים בחובם השלכות שליליות במספר היבטים, הן ברמה הפסיכולוגית והחברתית והן ברמה הפיסית. אחת הסיבות לכך היא שאירוע קיצוני מערער את עולמנו הפנימי ואת אמונות הליבה שיש לנו כלפי העולם וכלפי עצמנו, כמו האמונה שיש לי יותר שליטה בחיים או מה שחשבתי לגבי צדק בעולם. למרות זאת, חלק ניכר מהאנשים שיעברו חוויות טראומטיות יחוו צמיחה אישית¹. המתארת מצב שבו אנשים יחוו שינויים חיוביים לאחר התמודדות אדפטיבית עם אירוע קיצוני. זוהי תופעה פרדוקסלית, שכן אירועים שליליים לא רק מערערים את חיינו אלא גם יכולים לקחת אותם למקום גבוה, כזה שלא היינו מגיעים אליו ללא האירוע הקיצוני.

 

צמיחה אישית בדרך כלל מתבטאת בחמישה תחומים מרכזיים: שינוי בהערכת החיים, ביחסים אם אחרים, בתחושה שנפתחו אפשרויות חדשות בחיים, בחוויה של כוח פנימי ובשינוי רוחני. כל ההיבטים הללו נמצאו תקפים בשלל מחקרים לאורך העשורים האחרונים וניתן להגיד שצמיחה אישית היא אחד התחומים הנחקרים ביותר בתחום הפסיכולוגיה החיובית.

 

בשונה מהתפתחות אישית, הנחשבת למסלול רציף של שינויים לאורך זמן, צמיחה מתארת חוויה אחרת של שינוי, ניתן לדבר עליה במונחים של לפני ואחרי, ממש טרנספורמציה חיובית משמעותית לאחר אירוע קיצוני. כמו כן היא גם שונה מהתאוששות, המתוארת כחזרה לשגרה לאחר משבר ללא שינוי משמעותי.

 

החוויה של צמיחה מתפתחת לאורך זמן ובדרך כלל נחוות באופן ברור כמה חודשים לאחר החוויה הטראומטית. ישנן סיבות רבות להתפתחותה וכאן ניתן דגש למרכזיות שבהן. בכדי לחוות צמיחה אישית אנשים נאלצים לעבור תהליך שבמהלכו הם יעבדו את החוויה הקשה מחדש, יפתחו את הנרטיב שלהם ויבצעו אסטרטגיות קוגניטיביות ורגשיות שונות. נשמע מסובך? בואו נפרק את זה קצת. אחד הכלים שבעזרתם ניתן לעבד חוויה טראומטית מחדש הוא שיתוף החוויה עם אחרים. כאשר אנחנו מספרים את האירוע הקשה שעברנו, השיתוף יקבל כל פעם צורה קצת שונה, נקבל פידבקים שונים מאנשים שונים ובכך נעבד את החוויה באופן שונה ונוכל לתת לה משמעות אחרת.

 

חלק ניכר מהחוויה של צמיחה תלוי גם בבניית הנרטיב שלנו מחדש. במילים פשוטות, אנחנו צריכים לספר לעצמו את הסיפור של עצמנו מחדש. זה שהתערער בעקבות החוויה הטראומטית. למעשה, זה החלק העיקרי בצמיחה. היא מחייבת פירוק מסוים של אמונות הליבה שהחזקנו לאורך החיים, וזאת אולי הסיבה המרכזית למה חוויה טראומטית כל כך קשה. היא מרחיקה אותנו מהמוכר והידוע ופוגעת במערכת הפנימית שלנו. בעוגנים הבסיסיים ביותר שנתנו לנו ביטחון כמו הערכה העצמית, תחושת מסוגלות ועוד. לכן, עלינו לבנות את הסיפור של עצמנו מחדש ולשלב בהצלחה את האירוע שחווינו לתוך הסיפור של חיינו.

 

ככל שנעשה את זה טוב יותר נצמח בסבירות גבוהה יותר ונחווה חוויה חזקה יותר של המשכיות. הנחשבת להיבט מרכזי בחוויה האנושית באופן כללי וברווחה הנפשית בפרט. כמו שניתן לראות, גם שיתוף עם אחרים וגם בניית נרטיב הם רק חלק מהאפשרויות שיש לנו בכדי לבנות מחדש את אמונות הליבה שלנו לגבי עצמנו והעולם.

חשוב לציין שאחוז מהאנשים שיעברו אירוע קיצוני המעורר דחק עשויים לפתח קשיים פסיכופתולוגיים וביניהם הפרעה פוסט טראומטית, אך הכתבה הנוכחית עוסקת בפן החיובי שאירועים כאלו יכולים לייצר.

 

אם תחשבו לעצמכם מה הסיכום הטוב ביותר שתוכלו לקחת מהטקסט הנוכחי הוא כנראה זה שקושי ומשבר עשוי לייצר צמיחה. לכן, המשפט "הכל לטובה" לפעמים מחזיק מים במציאות. צמיחה למעשה מחייבת משבר. בלעדיו, אמונות הליבה שהוזכרו לא היו מתערערות, מה שלא היה מאפשר לנו לבנות אותן מחדש ולצמוח.

 

 

 

¹ צמיחה אישית נקראת גם צמיחה פוסט טראומטית. אך חלק מהחוקרים משתמשים במונח "צמיחה אישית" מהסיבה שהיא יכולה להתרחש גם ללא חוויה טראומטית אלא גם בעקבות חוויה המעוררת דחק.

 

Tedeschi, R. G., Shakespeare-Finch, J., Taku, K., & Calhoun, L. G. (2018). Posttraumatic growth: Theory, research, and applications. Routledge.

  • Whatsapp
  • Instagram
  • Facebook
  • Youtube
  • Spotify
bottom of page