top of page

ביטחון עצמי

איך ניתן לשפר ביטחון עצמי נמוך? ממה הוא מושפע? מה ביטחון עצמי גבוה יתרום לנו?

בטחון עצמי הוא תוצר, תוצר של המון משתנים ואספקטים באישיות ובחיים שלנו. בין אם זה תפיסת המסוגלות שלנו, מידת האופטימיות שלנו, התמיכה החברתית שיש והייתה לנו בחיים והאופן שבו התמודדנו עם חוויות עבר.

לביטחון עצמי גבוה יתרונות מובהקים בחיי היום יום שלנו, ברמה המנטלית והפיזית. חוסר ביטחון לעומת זאת יכול לנהל לנו את החיים, ולא תמיד כמו שנרצה. ביטחון נמוך לא פעם יוביל אותנו לחוסר החלטיות, חוסר אמונה עצמית ומחשבות מרובות ומיותרות על מה אחרים יגידו. כל אילו עלולים לגרום לסבל וכאב נפשי, אז למה לא לשפר את זה?

בשביל זה צריך קצת לעבוד, לעבור תהליך ולהחליט לא להתפשר על האושר שלך. יש הרבה אפשרויות, ולכל אחת דרך אחרת שתתאים לה. ניתן לעשות זאת על ידי כלים כמו שיופיעו בסוף הכתבה הנוכחית או על ידי אנשי מקצוע שעוסקים בנושא. אבל מה שמשותף לכל זה הוא ששיפור הביטחון דורש מאתנו לעבור תהליך ולא פעם לחוש חוסר נעימות מסוימת.

בעולם הפסיכולוגיה ביטחון עצמי מתחלק לביטחון עצמי כללי וביטחון עצמי ספציפי, כלומר יש אנשים שמאופיינים בביטחון עצמי כללי גבוה, וניתן יהיה לראות את זה דיי בקלות על ידי האופן שבו הם יכנסו לסיטואציה חדשה, או יפגשו עם אנשים חדשים במצב לא מוכר. זה אותם אנשים שלרוב יקפצו לפתור בעיה מהר יותר מהאחרים גם אם היא לא קשורה לתחום המומחיות שלהם. זה כמובן גם יכול להתאים לתיאור של אנשים מוחצנים, אבל לא נעסוק בהם כאן. אנשים עם ביטחון עצמי גבוה, לא רק יגידו את מה שהם יודעים בביטחון, אלא גם יגידו שהם לא יודעים בביטחון. הסוג השני של ביטחון עצמי הוא ביטחון עצמי ספציפי, כלומר בנושאים ספציפיים בחיים כמו המקצוע שלך, תחביב שאת עושה או אפילו תחושת המסוגלות ההורית שלך.

 

מידת הביטחון שלנו בחיים התפתחה לאורך זמן, ומה לעשות, לא תמיד אנחנו אלא ששלטנו באיך היא תתפתח, אלא מאפייני הסביבה בה גדלנו והאנשים שהיו שם. בין אם זה ההורים שלנו, דמויות משמעותיות, מורים וכו'. לכל אלו הייתה השפעה דיי משמעותית על התפתחות הביטחון העצמי שלנו, מהסיבה הפשוטה שהם אלה שקבעו את המרחב שבו נתפתח, הם אלו ששלטו בכמה נתנסה ונחקור את העולם. אבל לא פחות חשוב מזה, הם בעיקר אלא שנתנו לנו משובים על הביצועים והתפקוד שלנו. דבר שבתורו השפיעה על תפיסת העצמי ותחושת המסוגלות שלנו.

 

אבל היי, בואו לא נשכח שהיום, אנחנו אלה שמספקים את המשובים, ובאפשרותנו להיות אלא שמאשרים לעצמנו מה טוב יותר או פחות.

יתרונות לביטחון עצמי גבוה

אז ממה נהנה כשנחוש ביטחון עצמי גבוה? נתמודד טוב יותר מול מצבים מאתגרים גם אם הם חדשים לנו. נתפקד טוב יותר פיזית בחיים, נחוש תחושת בהירות גבוהה יותר בחיים, מה שמשחק תפקיד בבריאות שלנו. מחקרים מראים כי ככול שהמטרות שלנו בחיים בהירות יותר, הסיכוי שלנו לחלות במחלות לב נמוך יותר. בקיצור, אפשר להגיד שביטחון גבוה הוא סוג של מנגנון הגנה מפני קשיים והתפתחות של מחלות פיזיות או הפרעות פסיכולוגיות. ממה עוד נהנה? מפידבק חיובי של הסביבה, נרגיש שהיא יותר קשובה לנו באופן כללי ושהיא לוקחת את העצות שלנו יותר ברצינות. כל אלו כבר כנראה שכנעו אתכם עד כמה לביטחון העצמי שלנו השפעה על חיינו.

 

נקודה חשובה שאסור לפספס היא שאנחנו כנראה לא נהיה מעוניינים לשפר את מידת הביטחון שלנו בכל תחום, אלא באלו הרלוונטיים לנו. מידה מסוימת של ספק עצמי חשובה מאוד ותורמת לנו לשיפור המוטיבציה והרצון להתפתח.

אז איך משפרים ביטחון עצמי?

זה תהליך, לא בהכרח ארוך במיוחד אבל הוא כן כולל שינויים. שינוי בשיח הפנימי שלנו, בהתנהגות ובכל מיני מצבים שונים בחיי היום יום. עם הזמן אנחנו לומדים לעשות שינויים קטנים, במנות קטנות, שבתורם הופכים להרגלים המשנים את התפיסה העצמית שלנו.

 

1. נקודת ההתחלה בתהליך שיפור הביטחון העצמי שלנו היא ניטור עצמי, אנחנו צריכים למעשה קודם כל לוודא שאנחנו לא עושים מה שנקרא הכללה. שאנחנו לא לוקחים תחושה של חוסר ביטחון ספציפי ומכלילים אותה על תחומים נוספים. אם כן נעשה זאת, נצבע את התחושה הכללית שלנו ומידת הביטחון הכללי שלנו תפגע.

 

2. אנחנו מחויבים לשבת רגע עם עצמנו ולחשוב על סיטואציות קשות שהתגברנו עליהן בעבר. זאת פעולה חשובה שיכולה להעלות לנו את תחושת האוטונומיה ולחזק את ההבנה שמי שמספק היום את הפידבק העיקרי כלפינו הוא אנחנו, כלומר את/ה, בשונה ממה שהיה לאורך תקופת הילדות. איך לעשות את זה פרקטית? אנחנו לוקחים את עצמנו לדייט אישי, בבית, בים או בבית הקפה. יושבים עם המשקה האהוב עלינו, שמים מוזיקה ופשוט מעלים זיכרונות, או עושים מה שנקרא בשפה המקצועית "סימולציה מנטלית". באותו דייט נחשוב על הכוחות שיש בנו בהתאם לסיטואציות שבהן התמודדנו בצורה מיטבית. נציף ונזכר קצת ביכולות שיש לנו, גם אלו שנראים לנו הטריוויאליים ביותר. אם זה הרגישות שלנו, האמפתיה, הרצון ללמוד ועוד.

3. לזכור שהיום, לעומת בעבר, יש לנו את החופש לקבוע איפה נסתובב ועם מי נפגש. נתחיל לנהל טוב יותר את המציאות היום יומית שלנו. נווסת קצת יותר את ההשפעה של האחר עלינו. נבין ממי אנחנו מוכנים לקבל פידבקים וממי כבר לא.

4. להגדיל את הבעלות על החיים שלנו. להקשיב פחות לאחר ויותר לעצמך. המטרה שלנו היא לקבל אישורים מעצמנו ולא מאף אחד אחר. איך מקדמים את זה? התנסות! מתחילים להתנסות במקומות בהם הביטחון העצמי שלנו נמוך, אצל האחד זה ברמה החברתית ואצל השנייה זה ברמה המקצועית. מה זה אומר להתנסות? לדוגמא, אנשים עם ביטחון עצמי נמוך ברמה החברתית יכולים להתחיל לבצע פעולות שקצת נמנעו מהם לאורך החיים, כאלה שלא כל כך מרגישות להם טבעיות. כך נגביר את החשיפה למצבים חברתיים ובכך גם נשפר מיומנויות חברתיות. אבל יותר מזה, נפחית את החשש שנובע מהציפייה לתוצאה חברתית לא נעימה. הכל כמובן קורה בהדרגה, זה יכול לקרות על ידי פתיחת שיח אקטיבי עם בן אדם זר לכמה שניות בשביל "להתאמן עליו", וזה ממשיך בהדרגה עד למצב שבו אנחנו ממש מפתחים קשרים עם אנשים חדשים בקלות.

יש עוד מגוון שיטות להגברת הביטחון העצמי וכנראה שהתנסות (מספר 4) היא העיקרית שבהן. בתור התחלה, עצם הידיעה שיש אפשרות לשפר את הביטחון העצמי כבר תעלה לנו אותו

  • Whatsapp
  • Instagram
  • Facebook
  • Youtube
  • Spotify
bottom of page